Закулісні ігри Ліги Чемпіонів або Футбольний Квест на 25 мільйонів Избранное

24.05.2018 21:44
shadow

Фінал Ліги Чемпіонів в Києві – це не тільки футбольне свято для уболівальників, не тільки заробіток готелів, але і 25 мільйонів гривень з бюджету міста Києва. Ці гроші повинні були піти на організацію фан-зон, на прикрасу столиці футбольною символікою, на проведення зустрічей та фуршетів – стандартний список для бізнесу, який спеціалізується на обслуговуванні масових заходів, має досвід і розвинену інфраструктуру для реалізації таких завдань. Тендер міг допомогти визначити найкращих виконавців цих завдань і давав можливість знизити витрати. Часу для нього було більш ніж достатньо – новина про проведення фіналу “Ліги Чемпіонів 2018” в Києві з’явилася 15 вересня 2016 року. Її повідомив у своєму твіттері Президент України Петро Порошенко.

Які були шанси на те, що через 17 місяців після такого повідомлення, за місяць до фіналу Ліги Чемпіонів, договір на 25 мільйонів доведеться укладати із поспіхом і без конкурсу? Але саме так і сталося. 25 мільйонів гривень без натяку на конкурентну боротьбу пішли в скарбничку фірми, в історії якої договір з КМДА – це лише другий контракт. Успішний новачок – це ТОВ “ФФУ Маркетинг”, комерційна дочка офіційно не прибуткової Федерації Футболу України. Як же так сталося?

ОФІЦІЙНА ВЕРСІЯ ВІД АНДРІЯ ПАВЕЛКА

ТОВ “ФФУ Маркетинг” з’явилося на світ третього липня 2015 року. За майже трирічну історію воно не прийняло участі в одному із тендерів. Свій перший договір ТОВ “ФФУ Маркетинг” уклало лише через два роки життя, в серпні 2017 року. Державний банк “Укргазбанк” вирішив тоді розмістити свою рекламу на матчах збірної України в рамках ігор, пов’язаних з “Кубком світу ФІФА 2018 року”, який повинен був відбутися в Росії. Вибору у замовника не було – Федерація футболу України забезпечила своїй комерційній доньці монопольне становище. В результаті ТОВ “ФФУ Маркетинг” стало єдиним учасником тендеру на 600 000₴

На початку історії з 25 мільйонами гривень з бюджету КМДА на підготовку Ліги Чемпіонів ТОВ “ФФУ Маркетинг” не фігурувало зовсім. Підготовкою повинна була займатися Федерація Футболу міста Київ.
Причиною несподіваної заміни виконавця в останній момент стала прикра випадковість, форс-мажор, переконує Президент ФФУ, Андрій Павелко: “Тут 25 мільйонів – це по домовленості. Вони (КМДА) спочатку з Київською міською Федерацією уклали договір, потім у них щось сталося, не було прийнято рішення. Потім вони поміняли. Вони (КМДА) вже розуміють, що за часом не встигають, щоб виконати свої зобов’язання перед УЄФА. Звичайно ж вони (КМДА) попросили нас, як варіант B або C в тому, щоб виконати свої зобов’язання за цими напрямками”.

Андрій Павелко визнає, що повинні були проводитися справжні тендери, але, на жаль, колеги з міської Федерації підвели: “Вони реально підписали тристоронню угоді з УЄФА. Потім та організація (Федерація Футболу м. Київ) не змогла. Вона була реорганізована з Громадського об’єднання в Громадську спілку і сьогодні, щоб виконати ті зобов’язання перед УЄФА, вони (КМДА) повинні були в спішному порядку знайти компанію, яка повинна виконати ці зобов’язання”.

От тільки в Київській Федерації стверджують, що проблеми з перереєстрацією з “Громадського об’єднання в Громадську спілку” – це не правда, що вони готові були виконати всі зобов’язання.

ВЕРСІЯ КИЇВСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ ФУТБОЛУ

Питання про причини зриву підготовки до фіналу Ліги Чемпіонів викликало бурхливу реакцію у президента Громадської Спілки “Федерація Футболу міста Київ” Ігоря Кочетова: “Якщо ми сьогодні в державному реєстрі знаходимося, маємо всі довідки, працюємо, значить ми законно зареєстровані. Якщо ми є в державному реєстрі – про що можна говорити? Ми офіційно зареєстрована Громадська Спілка, з 10 грудня 2017 року. Отримали всі податкові довідки, що ми безприбуткові і так далі. Ніяких проблем немає. Про що хтось може говорити? Це надумана інформація, що були складності з перереєстрацією”.

Ніякої дискусії про те, хто буде займатися організацією підготовки до фіналу Ліги Чемпіонів в Києві, не було, розповідає Ігор Кочетов. Все тому що у ФФК і КМДА укладено договір до 2022 року, про ексклюзивне право представляти всі футбольні події в Києві.
Ігор Кочетов, каже, що на зустрічі з представниками КМДА озвучив свій підхід до підготовки до фіналу: “Хлопці, давайте ми домовимося: якщо ви приймаєте рішення виділити 25 мільйонів Федерації Футболу міста Київ, то я наймаю економіста, бухгалтера кваліфікованого, проводжу тендери, програму “Прозорро” і так далі. Тобто ніяких не дозволю розкрадань і так далі, відкатів тощо – не може бути й мови”. Вони сказали: “Немає питань, нас це влаштовує, будемо працювати”.

ПЕРЕВІРКА ФАКТІВ

Причини бути настільки прискіпливим і прозорим у Кочетова зрозумілі. Він 10 років очолював міську федерацію при Суркісі. Першого грудня 2017 роки свою посаду він мав відстоювати на чергових виборах на пост Президента ФФК. На цих виборах Федерація футболу України, в особі її генерального секретаря Юрія Запісоцького, відкрито встала на сторону двох конкурентів Кочетова, Владислава Ващука і Сергія Харченка. Коли обидва конкурента від ФФУ в сумі набрали чотири голоси, проти 74, відданих за Кочетова, Юрій Запісоцкий покинув зал голосування зі своїми протеже.

13 грудня 2017 року Владислав Ващук, один з двох кандидатів від ФФУ, які програли, подав відразу два позови до Шевченківського суду, з вимогою заблокувати перереєстрацію Громадського об’єднання “Федерація Футболу Києва” в Громадську спілку. Ця тяжба повинна була позбавити ФФК статусу не прибуткової організації, а значить, вона б не змогла займатися організацією фіналу Ліги Чемпіонів і розпоряджатися долею 25 мільйонів гривень.

Мабуть, особливих надій на успіх альтернативних кандидатів на виборах у ФФУ не відчували. Тому почали формувати альтернативну київську Федерацію футболу за день до виборів Президента ФФК, а саме: 29 і 30 листопада 2017 були зареєстровані одразу 10 федерацій на кожен район Києва. 14 грудня 2017 року у Києві була зареєстрована ще одна Федерація футболу “Громадська Спілка Київська міська Федерація Футболу”. В склад її засновників входить Сергій Харченко, ще один кандидат від ФФУ на пост президента Федерації футболу міста Київ.


Тобто одночасно Київську Федерацію футболу намагалися вибити з процесу підготовки до фіналу Ліги Чемпіонів і створювали дублюючу структуру, яка могла б її замінити і отримати 25 мільйонів гривень із бюджету КМДА.
Вся ця історія з судами, скаргами до Мін’юсту та створенням Федерацій-клонів дозволила затягнути початок підготовки до Ліги Чемпіонів “до останнього” і дала формальний привід для вирішення долі 25 мільйонів без тендеру, через угоду із ТОВ “ФФУ маркетинг”, тому що “вже немає часу”.

Ось скільки “випадковостей” відбулося, про які Президент ФФУ Андрій Павелко сказав: “Я там не в деталях, чому сталася проблема з міською Федерацією, чому вони з самого початку не провели всі ці (тендери)”.

ПРЕЗИДЕНТСЬКІ “ДОНЬКИ”

ТОВ “ФФУ Маркетинг” не єдина комерційна донька не прибуткової Федерації Футболу України, успіх якої ґрунтується на дивному збігу обставин. Щаслива випадковість супроводжує й інших комерційних доньок Федерації Футболу України.
Наприклад, ТОВ “ФФУ продакшн” абсолютно випадково обзавелося грошима на обладнання та закупівлю сировини відразу після того, як Андрій Павелко забезпечив позапланове виділення з держбюджету України 270 мільйонів гривень на цільову програму з будівництва майданчиків для міні-футболу. А потім, випадково, Мінрегіонбуд включив в типовий проект з будівництва цих майданчиків вимогу використовувати покриття, яке виробляє виключно завод ТОВ “ФФУ Продакшн”: трава Liga Grass Pro, українського виробництва, за технологією німецької компанії Polytan.

Як так вийшло? “Запитайте у Мінрегіонбуду”, – порекомендував директор ТОВ “ФФУ Продакшн” Андрій Бондаренко. Але автор того самого проекту майданчиків для міні-футболу зізнався, що його замовником були представники Федерації Футболу України.

ПОСТСКРИПТУМ

Президент ФФУ Андрій Павелко, сказав, що, якщо на вкладені 25 мільйонів гривень Київ отримає мільярд – це буде найкращою оцінкою ефективності прийнятих рішень. Якщо так і трапиться – це може багато чого списати. Але ж історія фіналу Ліги Чемпіонів почалася з обіцянки Андрія Павелко про те, що “На фінал бюджетні гроші витрачатися не будуть, буде допомога УЄФА”. А поки історія 25 мільйонів гривень з бюджету вкинули футбольні Федерації Києва та України в розборки з повним арсеналом рейдерських прийомів кінця 90-х – початку двохтисячних років.

Автор: Олександр Курбатов


Джерело статті: “https://narodna-pravda.ua/2018/05/24/zakulisni-igry-ligy-chempioniv-abo-futbolnyj-kvest-na-25-miljoniv/”